Ar sojos pienas blogas vyrams?

Sojos pienas gaminamas iš sojos pupelių augalo. Nors nėra techniškai pieno, sojos pienas suteikė pieno alternatyvą daugeliui žmonių, kurie negali arba nenori vartoti gyvūno pieno, pavyzdžiui, netoleruojančio laktozės ir veganų. Nors sojos pienas suteikia daug naudos sveikatai, įskaitant mažesnę širdies ligų riziką ir apsaugą nuo prostatos vėžio, kai kurie tyrimai rodo, kad vyrams gali būti neigiamas šalutinis poveikis, kai jis vartojamas dideliais kiekiais.

Sojos pieno savybės

Sojų piene yra izoflavonai, kurie suteikia daugybę sojos produktų privalumų. Pagal Amerikos vėžio draugijos teiginius, izoflavonai gali turėti silpną estrogeno panašią veiklą, kuri yra pagrindas, kodėl kai kurie vyrai vengia sojos pieno. Tikslus maistingųjų medžiagų kiekis sojos piene priklauso nuo prekės ženklo ir, jei pienas yra stiprinamas. Reguliarus sojos pienas neturi didelio kiekio kalcio, tačiau kai kurie gamintojai siūlo sustiprintą kalcio ir kitų maistinių medžiagų versiją.

Sumažėjo spermos gamyba

“Žmogaus reprodukcijos” paskelbtame Harvardo universiteto skerspjūvio tyrime nustatyta, kad sojos ir izoflavonų suvartojimas su maistu mažina spermos koncentraciją vyrams. Nors sumažinimas buvo mažas, jis buvo laikomas statistiškai reikšmingu. Tyrimai parodė, kad sojos, įskaitant dietą, daugiausia paveiktų vyrams, turinčioms normalią ar didelę spermatozoidų skaičių. Be to, sojos maistas buvo labiau susijęs su mažu spermatozoidu, turinčiu antsvorio ir nutukusių vyrų. Kiti tyrimai turėjo priešingus rezultatus, susijusius su sojos pienu ir spermos gamyba.

Erekcijos disfunkcija

Kai kurie tyrimai rodo, kad didelės sojos dozės gali mažinti varpos funkciją. Žiurkėms buvo tiriamas tam tikras sojos, daidzeino ir jo poveikio erekcijos funkcijoms būdingas izoflavonas. “Journal of Andrology” publikuojami tyrimai parodė, kad besimaudantis daidzein jaunystėje gali neigiamai paveikti smegenų funkciją iki pilnametystės. Žiurkės, kurios vartojo daidzein, turėjo minkštesnius erekcijas, tačiau testosterono poveikis nebuvo reikšmingas. Šiame tyrime daidzeinas neturėjo įtakos varpos dydžiui ir augimui. Tačiau mokslininkai pripažįsta, kad tyrimai žiurkėmis nebūtinai atspindi tuos pačius rezultatus žmonėms.

Elgesio susirūpinimas

Remiantis “Hormonų ir elgesio” paskelbtais tyrimais, sojos poveikis gali neigiamai paveikti vyrų elgesį. “Wake Forest” universiteto baptistų medicinos centro mokslininkai 15 mėnesių trukmės studijoje suskirstė suaugusius vyrų beždžiones į tris grupes. Vienoje grupėje per dieną buvo sojos kiekis maždaug 125 mg izoflavono. Antroji grupė turėjo pusę sumos, o trečioji grupė – baltymų, gautų iš pieno ir gyvūnų šaltinių. Beždžioniai, kurie šerti dideliu kiekiu izoflavonų, labiau agresyviai ir nuolankiai elgiasi nei jų kolegos. Jie taip pat praleido mažiau laiko su kitais beždžionėmis ir padidino vienintelį laiką.