Kaip patikrinti, ar esate anemija

Pripažindami, kad esate anemija, gali būti sunku. Simptomai dažnai būna subtili arba skiriasi dėl pagrindinės priežasties. Tuo pačiu metu jūsų kūnas gali puikiai prisitaikyti prie lėtai besivystančios anemijos, kad dar labiau slėptų jo požymius. Anemija reiškia, kad raudonųjų kraujo ląstelių skaičius jūsų kraujyje sumažėjo žemiau normalios arba hemoglobino kiekis kiekvienoje raudonoje ląstelėje tapo per mažas. Kiekvieną dieną jūsų kaulų čiulpai gamina milijonus raudonųjų kraujo kūnelių, nuolat keičiantys vyresnio amžiaus kraujotaką, kurie pašalinami dėl nusidėvėjimo ar dėl normalaus lėto praradimo, pavyzdžiui, menstruacijų. Kiekvienoje įprastoje raudonųjų kraujo kūnelių sudėtyje yra gausiai hemoglobino, deguonį pernešančio baltymo, kuris reikalauja įprasto geležies tiekimo įprastoje sintezėje. Yra daugybė anemijos priežasčių, kai kurios iš jų sutampa, įskaitant geležies trūkumą, kraujavimą, vitamino B trūkumą, malabsorbciją, kaulų čiulpų nesėkmę, vaistus, virusus, imuninius sutrikimus, lėtines ligas ir paveldimus sutrikimus, tokius kaip talasemija ir pjautuvo ląstelių anemija. Kad ir kokia būtų pagrindinė priežastis, anemija sumažina deguonies tiekimą iš plaučių į raumenis, širdį ir kitus organus. Dėl sumažėjusio deguonies tiekimo atsiranda anemijos požymių ir simptomų.

Lėtai besivystančios arba lengvos anemijos pripažinimas gali būti beveik neįmanomas savaime. Daugelis anemijos atvejų atsiranda tik atsitiktinai dėl laboratorinių tyrimų, atliktų dėl kitos priežasties. Kai anemija pablogėja, galite pradėti pastebėti nuovargio, energijos stokos, dusulio, galvos skausmo, galvos svaigimo, koncentruojančių ar šaltų rankų ir pėdų simptomus. Kai kurie iš šių simptomų gali pasireikšti tik fizinio krūvio metu, bet gali atsirasti net ramybėje, nes kraujo kiekis toliau mažėja. Anemija yra dažnas sutrikimas, turintis įtakos bet kokiam amžiui ir žmonių grupėms, tačiau jūsų rizika susirgti anemija yra didesnė, jei esate mažai dietos, kurioms yra mažai geležies ar kitų vitaminų, sukelia kraujo netekimo priežastis, pavyzdžiui, sunkius laikotarpius, yra nėščia ar turite Lėtinė liga, tokia kaip diabetas, inkstų liga ar vėžys.

Jei įtariate, kad esate anemija, kreipkitės į savo sveikatos priežiūros specialistą. Kadangi anemijos simptomai dažnai būna lengvi ir nespecifiniai, o kiekvienas jaučiasi pavargę arba sunkiai sutelkia dėmesį, anemijos buvimas reikalauja medicininio įvertinimo. Išsami medicininė istorija padės atskleisti galimus anemijos rizikos faktorius, tokius kaip anemijos šeimos anamnezė, tam tikri vaistai, lėtinė infekcija, žarnyno sutrikimai ar mitybos problemos. Fizinis egzaminas gali patvirtinti kai kuriuos jūsų simptomus ir atskleisti papildomus požymius, tokius kaip blyški oda, greitas nereguliarus širdies plakimas arba naujas širdies murmėjimas, kurį sukelia širdis, dirbanti sunkiau tiekti deguonį į audinius.

Anemijos diagnozės patvirtinimas prasideda dviem bendrais laboratoriniais tyrimais. Pilnas kraujo tyrimas arba CBC apima kelis matavimus tame pačiame kraujo mėginyje, įskaitant esamų raudonųjų kraujo kūnelių skaičių, jų dydį, formą ir kiekvieno hemoglobino kiekį. Remiantis šiais rezultatais, laboratorijos technologas gali ištyrinėti ploną kraujo lašą po mikroskopu ir ieškoti kitų ląstelių pokyčių, galinčių padėti tolesnei diagnozei. Anemijos padalijimas į keletą plačių kategorijų, pagrįstų raudonųjų kraujo ląstelių dydžiu ir hemoglobino kiekiu, leidžia jūsų sveikatos priežiūros paslaugų teikėjui greičiau susiaurinti galimų anemijos priežasčių sąrašą.

Dabar reikėtų atlikti papildomą fokusuotą tyrimą, nes anemijos atskleidimas tiesiog parodo esminę raudonųjų kraujo kūnelių gamybos, kraujavimo ar kitokios raudonųjų kraujo kūnelių netekimo priežasties problemą. Geležies ir feritino koncentracija kraujyje, vitaminų lygiai, tokie kaip B-12 ir folio rūgštis bei raudonųjų kraujo kūnelių kiekis, yra dažniausiai pasitaikantys tyrimai, pagrįsti istorijos, fizinio tyrimo ir pradinių laboratorinių tyrimų rezultatais. Būtina plačiau ieškoti lėtinių ligų ar neatrastų kraujavimų, jei negalima rasti paprasto paaiškinimo, kaip antai dietos ar nėštumo.